Erasmus+
- KA1 Erasmus+ 2024 - 2025
- KA1 Erasmus+ 2023 - 2024
- KA2 Erasmus+ 2022 - 2024
- KA1 Erasmus+ 2022 - 2023
- KA 2 Erasmus+ 2019 - 2022
- KA 2 Erasmus+ 2016 - 2019
- KA 1 Erasmus+ 2018 - 2019
- KA 1 Erasmus+ 2016 - 2017
- Digitálna garáž - 2016 - 2019
- Educate Slovakia - od 2015 dodnes
- Comenius 2013 - 2015
- Comenius 2010 - 2012
- EdTwin 2009 - 2010
- Škola budúcnosti 2008 - 2009
- Projekt ESF 2007 - 2008
KA 2 - Rakúsko-uhorské korene a vzájomné väzby
Projektu Rakúsko-uhorské korene a vzájomné väzby sa zúčastňujú školy z OA Heroldovy sady v Prahe (CZ), Krakova (PL), z Buje (HR) a naša škola OANBA (SK). Všetky krajiny sme boli kedysi súčasťou rakúsko-uhorskej monarchie. Naši žiaci budú spoločne hľadať spoločné korene a porovnávať, kam sme sa v súčasnosti dostali. Do projektu sa zapájajú bádaví žiaci 1.-3. ročníka so záujmom o históriu, rôzne oblasti nášho života (kultúru, vzdelávanie, priemysel), ktorí sa vedia kreatívne myslieť, vo voľnom čase vyhľadávať informácie z rôznych oblastí života, analyzovať ich a spájať do nových súvislostí.
Prehľad práce a výsledkov si môžete prečítať v našej AHR-resume knižke TU na Issue
alebo zmapovať na našej projektovej webstránke TU na Googlesites
Partnerské školy:
Obchodní akademie, Praha 10, Heroldovy sady 1, Česká republika
Zespół Szkół Ekonomicznych Nr 1 w Krakowie, Poľsko
Srednja škola "Vladimir Gortan" – Scuola media superiore "Vladimir Gortan" Buje, Chorvátsko
Obchodná akadémia, Nevädzova 3, Bratislava, Slovensko
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.
M1: stretnutie učiteľov v Prahe - 2022
Prvé str
etnutie učiteľov v Prahe bolo naplnené intenzívnou prácou. Učitelia sa dohodli, akým spôsobom budú objektívne vyberať žiakov do projektu, aj to, čo pripravia žiaci na stretnutie v Krakove. Budú skúmať našu históriu a hľadať významné osobnosti a spoločné body s ostatnými partnermi v týchto oblastiach:
- Architecture - architektúra
- People - ľudia a osobnosti
- Business and companies - firmy a priemyselné podniky
- Infrastructure (roads, railways,.. ) - infraštruktúra (cesty, železnice,..)
- Gastronomy - gastronómia
Úlohy sú to ťažké, vyžadujú všeobecný rozhľad mimo ekonomickej oblasti. Ale naši žiaci ich prijali s nadšením. Je to pre nich výzva a impulz pre osobnostný rozvoj v nových oblastiach. Musia vyhľadávať informácie v oblastiach kultúrnych a historických.
M2: študentské stretnutie v Krakove - marec 2023
Od septembra do marca sa žiaci pripravovali na študentské stretnutie v Krakove. Rozdelili sa do 5 skupín a každá robila vlastný historický výskum: jedna skupinka skúmala spoločné historické osobnosti, druhá dopravu a komunikácie, tretia sa zamerala na architektúru, štvrtá na gastronómiu a piata skúmala firmy založené v Rakúsko-uhorskej monarchii, ktoré prežili dodnes. Výskum bol zaujímavý a výsledky pekné a tak 10 pripravených erasmákov cestovalo so svojimi učiteľkami do Krakova na medzinárodný míting.
Bol to veru veľký míting: 43 žiakov + 8 učiteľov v jednej sále prezentovalo svoje výskumy, porovnávalo výsledky a spoznávalo nových kolegov. Atmosféra bola veselá, tvorivá a plná energie.
Žiaci sa dozvedeli veľa nového o partnerskej škole, ktorá sídli v historickej secesnej budove práve z obdobia Rakúsko-Uhorska. Hrali poznávacie hry o Krakove, pamiatkach a zvyklostiach. Na projektových prechádzkach spoznávali pamätihodnosti Krakova, a historického mesta Přemyšl. Vytvárali si suveníry - maľované tričká, ktoré im budú pripomínať toto úžasné projektové stretnutie.
Fotografie z Krakova nájdete v našej fotogalérii.
M3: študentské stretnutie v Bratislave a Buje - október 2023
Ešte sme sa poriadne v škole nerozkukali, už sme sa pustili do práce: poďakovali sme sa štvrtákom za peknú prácu a privítali sme nových členov nášho tímu. S vervou sme sa pustili do prípravy City game pre našich partnerov. Hneď koncom septembra sme privítali kamarátov z Poľska a Čiech, ktorí u nás 2 dni oddychovali. Ukázali sme im Bratislavu secesnú aj hypermodernú. Modrý kostolík všetkých uchvátil svojím pôvabom a moderná Eurovea zas lákala k nákupom. V nedeľu sme sa podelili do medzinárodných skupín a žiaci spoločne hľadali odpovede na zvedavé otázky. Našli korytnačky na Ganymedovej fontáne, Andersena a fejkové okno na Dome u dobrého pastiera, našli aj sovičku u poslednej bosorky Agáty. Z hradu mali krásny výhľad na korunovačný Dóm svätého Martina aj modernizujúcu sa Bratislavu s dominantnými mrakodrapmi na Nových Nivách. Našli sme veľa spoločných väzieb:od secesie cez Kapucínsku ulicu až po kultovú lipu ako symbol Slovanov.
V pondelok sme už všetci vyrazili na dlhú cestu do Chorvátska. Povinná odpočinková prestávka v Ľubľane nám umožnila vidieť pôvabné hlavné mesto Slovinska. Ľubľana je malá ale milá. Lanovkou sme sa vyviezli na 900 ročný nedobytný hrad, zbehli sme do mesta a vydali sme sa po stopách Joža Plečnika (významného architekta pre Slovincov aj Čechov). Objavili sme katedrálu, príjemné nábrežia a zaujímavé mosty. Dračí most je prvá betónová secesná stavba v Slovinsku, draky na ňom chránia Ľubľanu pred nepriateľmi. Skončili sme pri slávnom trojmoste Joža Plečnika.Ochutnali sme báječnú zmrzlinu a užili si slnečnú pohodu na nábreží.
Celá mobilita sa niesla v slnečnej pohode. Keďže Buje je malilinké mestečko, ubytovaní se boli v neďalekom Umagu v hotelo
vom komplexe. Navštívili sme školu v Buje, tvorili sme kamienkové magnetky, poznávali sme pamätihodnosti chorvátskych miest a hľadali spoločné korene z Rakúsko-Uhorska a nové spoločné väzby. Videli sme Opatiju - krásne secesné kúpeľné mesto, Rovinj aj Pulu. V Pule sme si všímali historické pamiatky z čias Rímskej ríše (Pula Arena a víťazný oblúk Sergiovcov) aj secesné budovy. Hlavnú pozornosť sme zamerali na využívanie starých pevností z čias Rakúsko-Uhorska. Navštívili sme pevnosť Verudela z roku 1886, v ktorej sa nachádza výnimočné morské akvárium. Žiaci dostali domácu úlohu: vymyslieť ďalšie možnosti využívania starých pevností v súčasnosti.
Ešte dlho budeme spracúvať zážitky a domáce úlohy z pobytu v Chorvátsku:
- musíme vymyslieť nové možnosti využívania starých pevností v modernom turistickom ruchu
- napísať list predkom
- spracovať všetky zážitky zo stretnutia v nástenkách a správach
M4 - študentské stretnutie v Prahe 2024
Záverečné finále sa konalo v Prahe.
Najskôr sme nazreli do života následníka trónu - Františka Ferdinanda d´Este. Navštívili sme jeho sídlo - zámok Konopište. Videli sme ho prvý raz - udivilo nás obrovské množstvo poľovníckych trofejí.
Cez city game sme spoznali krásy Prahy
Spoločne sme sa pripravovali na záverečné vystúpenie a prezentáciu výsledkov nášho projektu.
Grand finále - bolo na Medzinárodnom veľtrhu študentských firiem v Prahe. Pripravili sme si vlastný stánok a odprezentovali sme v 3 vstupoch výsledky našej dvojročnej práce. A mali sme obrovský úspech! Naša sekcia bola úplne plná, ľudia stáli namačkaní ako sardinky, aby si nás mohli vypočuť.
Priebeh projektu môžete sledovať na našom projektovom webe TU na Googlesites. V sekcii Results sú nahraté naše výsledky vrátane našej súhrnnej knižky AHR-resume , môžete si ju prečítať TU na Issuu
Okrem krásnych prezentácií, upomienkových a reklamných predmetov je výsledkom našej práce aj metodologická príručka - nájdete ju na issuu tu