• Ekonomické lýceum

• Obsah štúdia v ŠkVP zručnosti pre budúcnosť
          pre odbor 6325 M ekonomické lýceum

• Všeobecno-vzdelávacie predmety
        •  Počet hodín týždenne  I.   II.  III.  IV.
           Slovenský jazyk a literatúra 3 3 3 3

Voliteľné predmety II.- odborné - - 2 2
           Spolu hodín - odborné predmety 15 17 22 21
           Celkový týždenný počet hodín 34 34 34 33

Súčasťou štúdia v odbore obchodná akadémia sú:

Súvislá odborná prax v III. a IV. ročníku (2 x 50 hodín)
          Lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz v I. ročníku
          Účelové cvičenie v I. a II. ročníku (4 x 6 hodín)
          Kurz na ochranu života a zdravia v III. ročníku (21 hodín)

• Cudzie jazyky na lýceu
        • Vyučovanie cudzích jazykov u nás zabezpečujeme plne kvalifikovanými učiteľmi s pedagogickými skúsenosťami.

Prvým cudzím jazykom je jazyk anglický, ktorý je v rámci odbornej prípravy doplnený o konverzáciu z anglického jazyka a obchodnú angličtinu.
          Dalšie rozšírenie výuky je možné v rámci voliteľných predmetov I. (viď text nižšie).

Druhý cudzí jazyk je možné vybrať z týchto možností:

• nemecký jazyk
          • francúzsky jazyk

Maturitnú skúšku z cudzieho jazyka je možné vykonať na úrovni B1 (základná) alebo B2 (vyššia úroveň). Z druhého cudzieho jazyka je možné vykonať maturitnú skúšku dobrovoľne, avšak len ústnou formou.

Viac o cudzích jazykoch nájdete v tomto videu - CUDZIE JAZYKY NA NEVÄDZKE.

• Voliteľné predmety na lýceu I. - jazykové
        • Prvá skupina voliteľných predmetov ekonomického lýcea v rozsahu 2 hodín týždenne je zameraná na prípravu žiakov v anglickom jazyku. Podľa záujmu, možností a schopností si žiak vyberie jeden z dvoch predmetov:

Príprava na Cabridgeské jazykové skúšky

Výuka je bezplatná v rámci vyučovania, avšak samotná skúška prebieha na pôde jazykovej školy IH Bratislava, ktorej sa platí aj poplatok za vykonanie skúšky. Podmienkou pre zaradenie do predmetu je úspešné absolvovanie vstupných jazykových testov.
          U týchto žiakov však podľa zákona nie je možné nahradiť maturitnú skúšku z angličtiny Cambridgeským certifikátom, avšak predpokladáme, že si vďaka svojej výbornej angličtine vyberú na maturite vyššiu úroveň B2.

Viac o možnostiach získania jazykového certifikátu nájdete na tejto stránke: Cambridge English Qualifications

Seminár z anglického jazyka

Seminár je určený pre tých žiakov, ktorí nemajú záujem o Cambridgeský jazykový certifikát alebo neuspeli vo vstupnom jazykovom teste. Ide o hlbšiu jazykovú prípravu na maturitnú skúšku tak, aby maturanti zvládli maturitnú skúšku na úrovni B2 alebo B1.

• Voliteľné predmety na lýceu II. - odborné
        • Každý žiak si pre III. a IV. ročník vyberá podľa vlastného záujmu ďalší voliteľný predmet v rozsahu 2 hodiny týždenne. Škola si však z kapacitných dôvodov vyhradzuje právo upraviť výber žiaka.

Aplikovaná ekonómia

Ide o študentskú firmu fungujúcu podľa princípov akciovej spoločnosti z programu medzinárodnej neziskovej organizácie JA Slovensko. Žiaci získavajú vstupný kapitál predajom akcií, vyrábajú a predávajú vlastné výrobky. Musia sa zodpovedať akcionárom za naplnenie podnikateľského plánu na valnom zhromaždení a vyplatiť im dividendy. Projekt trvá celý tretí ročník a jeho súčasťou sú aj súťaže a workshopy vo firmách ako IBM, Anasoft, AT&T či Citibank, a v závere tiež účasť na celoslovenskom Veľtrhu podnikateľských talentov pod záštitou prezidentky SR. Okrem toho študenti prezentujú firmu na Dni otvorených dverí a spolu s cvičnou firmou organizujú druhácky Školský veľtrh podnikateľských zručností či predvianočný imatrikulačný obrad pre prvákov.
          Vo 4. ročníku žiaci pracujú na riešení tém v online Učebnici ekonómie a podnikania, ktorá je zároveň aj prípravou na ekonomickú či finančnú olympiádu. Absolventi predmetu môžu okrem komplexných zručností a skúseností získať aj niekoľko certifikátov udeľovaných JA Slovensko a zúčastňujú sa celoslovenských súťaží Innovaton Camp.

Žiaci sú vyberaní konkurzom na základe pohovoru a celoročnej práce na predmete podnikateľské zručnosti. Predmet sa vyučuje spoločne so žiakmi odboru obchodná akadémia.
          Pozrite si podrobnejšie FB stránku Aplikáči na Nevädzke.

Daňová sústava

Odborný ekonomický predmet praktického zamerania. Žiaci sa naučia vyhotovovať  daňové priznania pre rôzne druhy daní a poplatkov, ktoré sa týkajú fyzických alebo právnických osôb. Vypĺňame skutočné tlačivá zverejňované na portáloch finančnej správy a na hodiny pozývame aj odborníkov z daňových úradov. Ide o rozšírenie základného učiva o daniach a poplatkoch preberaných na ekonomike zamerané najmä na praktické príklady z praxe.
          Predmet je vhodný pre všetkých žiakov bez obmedzenia a vyučuje sa spoločne so žiakmi odboru obchodná akadémia.

Počítačové zručnosti

Predmet je určený pre žiakov, ktorí zvládli predpísané učivo v predmete informatika a chcú získavať viac zručností potrebných na prácu s počítačom. Súčasťou predmetu je možnosť získať certifikát ICDL, tzv. Medzinárodný vodičský preukaz na počítače v moduloch na spracovanie textu, tabuliek, databáz, grafiky a prezentácií. Viac informácií o ECDL nájdete v tomto odkaze na ICDL.
          Ak sa na predmet prihlási viac ako žiakov ako dovoľuje kapacita učebne, o zaradení záujemcu rozhodne krátky test zo zručností, ktoré žiak získal na hodinách aplikovanej informatiky. Predmet sa vyučuje spoločne so žiakmi odboru obchodná akadémia.

Medzinárodné vzťahy a diplomacia

Predmet je rozšírením základného učiva o nadnárodnej ekonomike či práve, ktoré nie je súčasťou maturitnej skúšky. Obsahom učiva sú aj prednášky odborníkov z praxe.
          Predmet sa vyučuje len v odbore ekonomické lýceum. Otvára sa podľa potreby.