V spolupráci s OZ Mladý podnikavec absolvovali v piatok 22.3.2024 všetci druháci workshop Emócie v marketingu s následnou diskusiou na tému „ Ako ma ovplyvňujú emócie pri finančných rozhodnutiach“.
Štvrtou aktivitou boli Ekonomické projekty žiakov. Formou rovesníckeho učenia v nej tretiačky prezentovali nasledujúce projekty (počas školského roka ich spracovávali v rámci Stredoškolskej odbornej činnosti):
- Sprievodca kúpou vysnívaného bývania – hypotéka alebo nájom?
- Cesta za zlomok ceny – praktický manuál ako cestovať lacno a kvalitne
- Ako začať podnikať – praktický manuál pre začínajúcich podnikateľov
Cieľom medzinárodnej kampane Global Money Week je, aby boli mladí ľudia od útleho veku finančne uvedomelí a naučili sa robiť správne finančné rozhodnutia. Do kampane sme sa zapojili vďaka spolupráci s NBS v projekte 5peňazí.
💎💎💎
"Žiačka Silvia Gašparová z III. C triedy a zároveň účastníčka programu DoFin mala 20. marca 2024 záverečný výstup pred 29 žiakmi Obchodnej akadémie Nevädzová v Bratislave. V rámci neho ukončila svoju kategóriu Financial Literacy. Jej samotným vypracovaným záverečný výstupom bola prezentácia na tému „Investovanie“, na konci ktorej mala pripravený aj opakovací vedomostný kvíz zrealizovaný cez platformu Kahoot. V rámci svojho výstupu odprezentovala a dovolím si tvrdiť, že žiakom aj dobre vysvetlila mnoho investičných pojmov, s ktorými ako sami žiaci povedali sa stretávajú, počúvajú a vidia v televízii, čítajú o nich na sociálnych sieťach, ale nerozumejú im. Vysvetlila im základné investičné pojmy, nástroje a stratégie. Rozvíjala s nimi diskusie a komunikovala s nimi aj o ich osobných skúsenostiach a o ich pohľade na investovanie. Pomocou digitálnej a výpočtovej techniky im umožnila aj pohľad na jej súkromný priebeh investovania a vysvetlila im na čo je investovanie dobré a prečo by s ním mali začať, ak dovŕšia stanovený vek, teda minimálne 18 rokov a niečo si usporia. S výsledkami konečného kvízu bola Silvia veľmi spokojná, pretože videla, že žiaci dávali pozor počas jej výkladu a následne v kvíze odpovedali skoro vždy správne. Vedomostný kvíz bol postavený
na otázkach, nad ktorými bolo treba porozmýšľať, lebo pri niektorých otázkach boli veľmi podobné odpovede, ktoré žiakov mohli zmiasť. Aj napriek veľkému stresu, ktorý žiačka mala, svoj výstup a najmä diskusiu so žiakmi a iniciatíva z jej strany, nadviazať kontakt s jej publikom bola enormná, tak si dovolím tvrdiť, že svoju záverečnú úlohu splnila skvelo. Tento jej samotný záverečný výstup je dôkazom jej ustavičnej, dlhodobej práce na svojom osobnom rozvoji, pravidelných zápiskoch v Online účastníckej knižke a taktiež výsledkom mojich usmernení a nejedného nakopnutia, aby sa nevzdala a skúsila pokračovať ďalej.
💎💎💎
V piatok 22. marca 2023 na hodine ekonomiky odprezentoval Richard Černák svojim 30 spolužiakom projekt o finančných trhoch. Rovesníkom vysvetlil ako fungujú burzy, aké sú najznámejšie a najstaršie burzy na svete a spomenul aj elektronickú burzu NASDAQ. Ďalej sa im čo najpraktickejšie snažil vysvetliť, ako fungujú akcie a kto je Warren Buffett. Taktiež im načrtol základné poznatky o dlhopisoch a ako ich využívajú centrálne banky na ovládanie peňazí v obehu. Vysvetlil im aj ako fungujú kryptomeny, ako funguje Blockchain, čo je to ťaženie kryptomien, čo je to Bitcoin a Ethereum, čo sú to NFT fondy a prečo je momentálne Solana populárna. Následne im opísal problematiku komodít, aké druhy komodít existujú, ukázal im ich príklady a kedy sa dá s nimi obchodovať. Na záver jeho výstupu im ešte vysvetlil ako funguje forex, čo sú to menové páry, aký je najlikvidnejší pár a čo je to OTC market. Taktiež si tu dovolím tvrdiť, že za takýmto výstupom a nazhromaždením informácií sú hodiny práce, ako načítanie článkov, kníh, pozretí videí, ktoré vyústili do pravidelných zápiskov v ORB a niekedy, keď Richard si pozabudol zápisok vytvoriť alebo mal týždne, keď mal veľa iných školských povinností, tak mal mňa – svoju vedúcu ako sa vraví vo svojich pätách, ktorá som ho tlačila ďalej vpred a snažila sa ho opätovne nakopnúť v plnení jeho cieľov.
💎💎💎
Žiaci si na hodine bankovníctva mali možnosť zahrať vedomostnú ekonomickú hru, takzvaného Business Master. Princíp hry je v podstate rovnaký ako klasické monopoly. Ide o to, že žiak sa po hracom poli posúva na základe správne zodpovedanej ekonomickej otázky a následne má právo rozhodnúť sa, či si danú nehnuteľnosť, na ktorú sa postavil aj kúpi. Ak si žiak kúpi nehnuteľnosť, okamžite sa stáva je vlastníkom a následne, ak sa niektorý z jeho spoluhráčov postavia na nehnuteľnosť v hracom poli, ktorú práve vlastní, tak mu musia zaplatiť nájomné. Je to naozaj veľmi interaktívna hra, kde sa žiaci stále majú možnosť viac a viac vzdelávať v ekonomických pojmoch a tak si zvyšovať aj svoju finančnú gramotnosť."
Ing. Mária Bartková, mentorka programu DoFin