• Postup tretiakov do finále Olympiády o EÚ

• Súťažný tím tretiakov v zložení Marco Berki, Samuel Štipkala (III. A) a Andrej Sloboda (III. B) v prvom elektronickom kole tejto olympiády postúpil do deviatky najlepších. Naša obchodná akadémia a osem slovenských gymnázií sa tak stretnú vo finále, ktoré sa uskutoční na pôde Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Na súťaži budú prítomní aj viacerí europoslanci, zástupcovia Kancelárie Európskeho parlamentu i Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

• Seminár o finančnej gramotnosti

• Žiaci IV. ročníka sa vo štvrtok 24.10.2019 zúčastnili dvojhodinového odborného seminára na tému Finančná gramotnosť, ktorú viedol Ing. Matyasovszký z Ministerstva financií SR. Seminár bol zameraný na precvičenie si svojich vedomostí z oblasti financií a bankovníctva, ale aj o ich správnej aplikácii v každodennej praxi.

• Valné zhromaždenie JA Firmy eNature

• V piatok 25.10.2019 sa stretli zamestnanci študentskej firmy eNature so svojimi akcionármi na ustanovujúcom valnom zhromaždení. Manažment JA Firmy na čele s prezidentom predstavil základné myšlienky svojho podnikateľského plánu, ktoré bude napĺňať až do mája 2020 tak, aby akcionári svoju finančnú investíciu zhodnotili čo najlepšie. Firma zložená zo 17 tretiakov pracuje v rámci predmetu aplikovaná ekonómia pod vedením Ing. Adriany Juráškovej a odborným garantom jej fungovania je nezisková organizácia JA Slovensko.

Činnosť JA Firmy je podporovaná finančnými príspevkami rodičovského združenia. Študenti simulujú fungovanie akciovej spoločnosti, avšak finančné toky a vyrábané výrobky sú skutočné. Vrcholom práce firmy je celoslovenský Veľtrh podnikateľských talentov konaný na jar 2020 v obchodnom centre Avion a likvidačné valné zhromaždenie naplánované v máji 2020 v škole. Všetky podujatia sú prístupné aj pre verejnosť.

• Jesenný DOD 2019 sa vydaril

• Približne stovku návštevníkov a hádam i budúcich žiakov s rodičmi privítalo v stredu 23.10.2019 na Dni otvorených dverí na Nevädzke krásne jesenné počasie. Súčasťou prehliadky boli jednotlivé sekcie predmetov, či už všeobecnovzdelávacích alebo odborných a svoju prácu v projektoch študentských firiem, DofE či Erasmus+ prezentovali aj samotní študenti v odborných učebniach. Všetci učitelia, naši žiaci i absolventi školy vykonali pre školu kus dobrej práce, za čo im ďakujeme.

• Dni finančného spotrebiteľa 2019

• V druhom ročníku podujatia, ktoré v rámci Dní finančného spotrebiteľa zorganizovala Národná banka Slovenska, sa tretiaci zapojili do on-line kvízu s názvom "Ako sa má správať zodpovedný spotrebiteľ?" Podľa doručených výsledkov triedy získali v rámci školy nasledovnú úspešnosť:
            1. miesto - III. C (73,2%)
            2. miesto - III. A (67,4%)
            3. miesto - III. B (60,0 %)

• Nové firmy predstavili svoje logá

• Tretiacke študentské firmy sa v týchto dňoch usilovne pripravujú na svoje aktivity. Cvičnú firmu Barber surprise shop čaká v novembri Medzinárodný veľtrh cvičných firiem v Nitre a aplikáči so svojou JA Firmou eNature už chystajú pozvánky na Úvodné valné zhromaždenie akcionárov. Obe firmy už predstavili vlastné logá, s ktorými budú prezentovať svoje podnikateľské aktivity.

Aktivity cvičnej firmy a aplikovanej ekonómie sú finančne podporované z rodičovských príspevkov.

• 1. miesto v súťaži Rozhoduj o Európe

• Vzdelávací projekt „Rozhoduj o Európe“ je unikátnou kombináciou stretnutí mládeže, simulácie zasadnutia inštitúcií EÚ a konferencie. Marco Berki (III. A) nás na prvom takomto stretnutí reprezentoval naozaj excelentne - získal 1. miesto v simulovanej Rade Európskej únie. Vďaka tomu si v januári 2020 bude môcť vyskúšať podobnú úlohu v rámci spoločného česko-slovenského modelového zasadnutia, ktoré sa bude konať počas piatich dní opäť v Bratislave. Prečítajte si, čo o tejto akcii napísal:

"Táto súťaž bola pre mňa úžasná príležitosť ako si vyskúšať (aj keď v zjednodušenej verzii) ako fungujú dôležité orgány pre riadenie Európskej únie. V tomto prípade sa jednalo o simuláciu zasadnutia Rady Európy a jej 28 ministrov, z ktorých každý zastupoval záujmy vlastnej krajiny v prejednávanom nariadení. Konkrétne išlo o Nariadenie o využívaní regenerovanej vody. Cieľom bolo hľadať čo najlepšie kompromisy pre schválenie tohto nariadenia prijateľný pre všetky krajiny. Celú túto súťaž vnímam ako veľmi dobrý projekt, ktorý edukuje mládež o fungovaní "toho veľkého spolku, ktorého je aj Slovensko súčasťou".

• Školenie manažmentu JA Firmy v AT&T 2019

• Dve viceprezidentky "aplikáčky" zo študentskej firmy eNature Veronika Matúšová (III.C) a Terezka Zimová (III. A) mali v utorok 8.10.2019 možnosť vstúpiť priamo na pôdu medzinárodnej spoločnosti AT&T, kde sa stretli s jej manažérmi. Spolu s rovesníkmi z iných JA Firiem mali možnosť nazrieť do tajov riadenia od ľudí, ktoí sa mu venujú v reálnom podnikateľskom prostredí.

Činnosť JA Firmy pracujúcej na predmete aplikovaná ekonómia je financovaná z rodičovských príspevkov.

• Bata International Innovation Camp Zlín 2019

• Bata International Innovation Camp je výnimočný vzdelávací projekt pre 24 mladých ľudí z Čiech a Slovenska, ktorí sa neboja inovácií a kreativity. Je určený pre anglicky hovoriacoch vysokoškolákov, avšak výnimočne sa ho mala možnosť zúčastniť aj naša Zuzka Keselá (IV. B), bývalá viceprezidentka JA Firmy Rara Flos.