V septembri 2020 sme stihli vybrať nových žiakov a doplniť náš školský Erasmus tím. Keď v polovici októbra prešli školy opäť na dištančnú výuku, vedeli sme sa už lepšie prispôsobiť virtuálnemu prostrediu. Naši žiaci sú zvyknutí na online vyučovanie cez Webex, domáce úlohy a písomky cez Edupage a tak pre nich nebude problém komunikovať s partnermi cez akékoľvek platformy.
Zaviedli sme si systém, poriadok a online stretnutia so žiakmi. Rozdeľujeme, kontrolujeme a spoločne vymýšľame riešenia tejto zapeklitej situácie. Páči sa nám, že žiaci pracujú a vymýľajú nové nápady aj napriek tomu, že sa tento rok nebude dať ani cestovať ani stretávať so zahraničnými partnermi.
Aj koordinátori sa spamätali z vlaňajšieho šoku a prispôsobili sa novej nepriaznivej situácii. Mávame pravidelné online stretnutia, na ktorých si plánujeme ďalšiu spoluprácu. Zápisnice zo stretnutí máme na našom projektovom webe – vieme si tak skontrolovať úlohy a termíny. Prípravy, úlohy, materiály, nové nápady – všetko spoločne zdieľame na spoločnom Google drive.
Napriek nozaj nepriaznivej a veľmi deprimujúcej situácii spolupráca na projekte pokračuje mimoriadne úspešne. Zladili sme sa, našli systém a vhodnú organizáciu práce. Podelili sme si úlohy, pripravili nové inšpiratívne myšlienky a preniesli komunikáciu do virtuálneho priestoru. Učitelia komunikujú cez Google-meet. Žiakom pripravili španielski kolegovia tímy na Flipgride. Je to pre nás nová platforma, ale naši žiaci sú už natoľko digitálne zdatní, že určite zvládnu konferencie aj cez túto novú a u nás neznámu platformu.
Pripravujeme virtuálne stretnutia žiakov. Podľa plánu mali pracovať v 6 skupinách – záujem prejavilo toľko žiakov, že sme museli vytvoriť skupín až osem. Každá skupina bude mať svoj vlastný priestor na Flipgride, na ktorom budú zdieľať svoje videá cez spoločný online meeting.
Na meeting sa žiaci svedomito pripravujú: natočili si svoje videovizitky, pripravili krátke prezentácie o tom, ako prežívajú koronavyučovanie, izoláciu a lockdowny. Naši erasmáci rozmýšľajú aj perspektívne: keď sa konečne dostaneme do školy, pripravíme pre žiakov ekologické návleky do počítačových miestností, chceme zabezpečiť aj spoľahlivé triedenie plastov a papiera. Ako spomienku na tento neobvyklý projekt chceme zasadiť v škole Erasmus - stromček.
Online práca na projekte je náročnejšia, ale nevzdávame sa. Prispôsobili sme sa situácii a pripravujeme sa na pokračovanie projektu aj v realite.
Ing. Eva Stančíková, koordinátorka projektu Climate change and environmental protection in a European context