• V krajskom kole SOČ všetky tri práce víťazne

     • Bez straty kvetinky sa prezentovali naši študenti na krajskej prehliadke Stredoškolskej odbornej činnosti, ktorá sa konala vo štvrtok 25. 03. 2021. Z postupu do celoštátneho finále sa spolu s nami tešia zlatí medailisti Diana Populová, Nikol Beatrice Ďurčeková (obe III. A) a Marco Berki (IV. A), či strieborné dievčatá Veronika Pravdová a Marianna Schusterová (III. C).

      Prezentačné video víťaznej práce s názvom Dominant medzi lavičkami si môžete pozrieť aj tu:

      Ceny za účasť v súťaži SOČ pre úspešných žiakov boli financované z rodičovských príspevkov.

      Marco Berki nás prvý raz v histórii školy reprezentoval v novej kategórii História, filozofia, právne vedy. Jeho prácu si možno prezrieť tu:

      Štyria jazdci Industrie 4.0.pdf

     • Kritériá pre prijímanie žiakov do 1. ročníka

     • Zverejnili sme kritériá pre prijímanie žiakov do 1. ročníka obchodnej akadémie v školskom roku 2021/2022. Môžete si ich stiahnuť tu:

      Kritériá na prijímanie do 1. ročníka.pdf

      Kritériá na prijímanie - dodatok

      V školskom roku 2021/2022 otvárame štvorročné denné štúdium v odbore 6317 M obchodná akadémia pre 3 triedy, t. j. 90 žiakovZ tohto počtu bude podľa záujmu zamestnávateľov zapojená do systému duálneho vzdelávania jedna trieda. Záujem o zapojenie do duálneho vzdelávania v prípade otvorenia takejto triedy budeme zisťovať pri zápise prijatých žiakov do 1. ročníka.

      Viac informácií o prijímaní žiakov na našu školu hľadajte v časti ZÁUJEMCOVIA O ŠTÚDIUM na hornej modrej lište tejto stránky.

     • Tomáš v celoštátnom finále SIP 2021 siedmy

     • Prvák Tomáš Greguš (I. A) skončil v celoslovenskom finále súťaže Spracovanie informácií na počítači v Martine v súťažnej disciplíne "písanie na počítači" na vynikajúcom 7. mieste. Zároveň sa tak stal najlepším súťažiacim tejto kategórie z bratislavského kraja s výkonom 386,2 úderov za minútu.
      Jeho umiestnenie je o to cennejšie, že písanie systematicky trénuje len prvý rok a stále sa môže zlepšovať.
      Tomášovi blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciiu školy.

     • Rodičia prednášajú deťom v I. C

     • V pondelok 29.3.2021 sme pokračovali v našom projekte Rodičia prednášajú deťom v I.C. Naše pozvanie na diskusiu so žiakmi prijala pani Júlia Čillíková - Výkonná riaditeľka Úseku dohľadu a ochrany finančného spotrebiteľa Národnej banky Slovenska. Témou nášho stretnutia bola samozrejme finančná gramotnosť. Nielen, že sme sa dozvedeli nové informácie o fungovaní NBS, ale v spolupáci s lektorkami finančného vzdelávania sme si vyskúšali navrhnúť rodinný rozpočet.

      Spätná väzba od žiakov:

      "Myslím si, že bolo včerajšie vyučovanie s rodičmi super, ja osobne si myslím že sme sa viacerí začali pozerať na niektoré veci (peniaze hlavne) úplne inak. Treba všetko kupovať s chladnou hlavou. Myslím si, že to bolo super, a určite by som si to kľudne aj zopakovala."  Sarah

      "Podľa mňa by sme mohli mať kľudne viac takýchto prednášok, lebo nám to dá veľa do života a trochu sa naučíme ako funguje reálne svet, lebo v učebnici to je inak ako v skutočnosti. A konkrétne minulá hodina rodičia prednášajú deťom bola super, lebo sme mali aj také aktivity a bolo to zábavné. Najviac to ako sme hospodárili s peniazmi."       

      "Veľmi ma to bavilo, bolo to zaujímavé a náučné. Dozvedela som sa veľa nových vecí napríklad: koľko asi zarábajú ľudia, koľko vyjdú náklady na byt a čo robí NBS. Veľmi sa mi páčilo ako to prebiehalo, ako sme komunikovali a spolupracovali ako kolektív. A tiež sa mi páčil prístup, vysvetlenia a aktivity, ktoré sme robili."

      "Včerajšia aktivita sa mi veľmi páčila, bola vedená zábavnou formou a veľmi sa mi páčil prístup pracovníčok a ich vysvetľovanie daných tém. Práca v skupinách bola veľmi zaujímavá a myslím si, že nás donútila zamyslieť sa nad tým kde a koľko človek minie peňazí. V skupinách sme pracovali ako kolektív a som veľmi rada za to akú som mala skupinu, lebo sme všetci medzi sebou komunikovali a dohadovali sme sa na všetkom spoločne. Určite by som si to rada zopakovala. Pomocou týchto aktivít som sa dozvedela veľa nových vecí napríklad: čo je NBS, ako si treba správne neplánovať kde, kedy a koľko peňazí minieme a kopu iných vecí. Veľmi sa mi páčila kalkulačka na výpočet čistej mzdy a ešte aj to že sme zisťovali že aké povolenie koľko zarába."

      "Aktivita spojená s NBS sa mi veľmi páčila.Zaujalo ma,keď sme si plánovali rozpočet 4-člennej domácnosti.Donútilo ma to zamyslieť sa nad vecami nad ktorými som sa predtým až tak nezamýšľala.Už viem,že to nie je vôbec jednoduché zaplatiť všetky výdavky,ktoré sú nevyhnutné pre 4-člennú rodinu.Dozvedela som sa aj informácie o tom,aké to je byť súčasťou najväčšej banky na Slovensku a čo to všetko obnáša.Mám predstavu o tom,koľko asi zarábajú ľudia na jednotlivých pozíciách a po skončení workshopu som premýšľala dokonca nad tým,že v budúcnosti by som rada aj v takejto spoločnosti pracovala."                                      Simona Drinková I.C

     • Finančná gramotnosť so Slovenskou sporiteľňou

     • V pondelok 29. 03. 2021 si žiaci z I. A spestrili vyučovanie ekonomiky prednáškou o finančnej gramotnosti, ktorú zorganizovala Slovenská sporiteľňa. Študenti sa dozvedeli, prečo je dôležité sledovať svoje peniaze, ako byť “ekonomicky fit” a aké sú pravidlá nadobudnutia bohatstva. Zároveň získali veľa cenných praktických rád pre hospodárenie so svojimi peniazmi priamo z praxe.

     • Veľtrh CF v Žiari nad Hronom 2021

     • Cvičná firma BeastFit, ktorá sa zaoberá fiktívnym predajom výživových doplnkov, súťažila v stredu 24.03.2021 online aj na regionálnom veľtrhu v Žiari nad Hronom. Vďaka prezentácii Diany Populovej (III. A) a Timoteja Menkeho (III. C) obsadil ich tím 3. miesto v kategórii Najlepšia elektronická prezentácia.

     • Job Interview simulátor 2021

     • Žiaci II. C sa v priebehu tohto týždňa pilotne zapoja do medzinárodného projektu Your Career is Waiting-get ready a v rámci neho si vyskúšajú tzv. Job Interview simulátor, ktorý je zameraný na zlepšenie komunikačných a personálnych zručností našich žiakov.

      V priebehu workshopu sa žiaci budú mať možnosť pripraviť sa za aktívnej pomoci lektora na svoj prvý pracovný pohovor. Následne prebehnú simulované pracovné pohovory s personalistami priamo z praxe, kde si všetci vyskúšajú "čo v nich je". Samozrejmosťou bude aj spätná väzba od profesionálov a tiež vyhlásenie víťaza, teda najlepšieho kandidáta na danú "fiktívnu" pracovnú pozíciu. Projekt organizujeme prostredníctvom neziskovej organizácie EPIC, o ktorej si prečítajte viac v ďalšom texte.

      Hlavným cieľom neziskovej organizácie EPIC, ktorá vznikla v roku 2012 ako vetva austrálskej spoločnosti EPIC ASSIST je podporovať zamestnanosť vybraných sociálnych skupín na otvorenom trhu práce. Práve preto realizuje dlhodobo rôzne projekty zamerané na zvýšenie zamestnanosti a využitie potenciálu občanov aj s rôznym znevýhodnením na otvorenom trhu práce.

      Jedným z takýchto projektov je medzinárodný projekt Your Career is Waiting-get ready.
      Cieľom projektu je pomôcť mladým ľuďom lepšie sa pripraviť na vstup na trh práce, podporiť ich inkluzivitu a akceptáciu na trhu práce. Projekt realizujeme na Slovensku, Českej republike, Taliansku a Belgicku. Snažíme sa tak pomôcť aktívne predchádzať problému vysokej nezamestnanosti mladých ľudí. Hlavným očakávaným výsledkom je lepšia pripravenosť mladých ľudí na vstup na trh práce, proces pohovoru, lepšie pochopenie požiadaviek trhu práce a lepšie posúdenie ich individuálnych zručností.

      Viac info o projekte: https://epic-org.eu/your-career-is-waiting-get-ready/

     • Tigre ekonomiky vo finále Generácie €uro 2021

     • Vďaka úspešnému online-kvízu postúpilo do 2. kola súťaže Generácia €uro organizovanej NBS až 33 tímov z celého Slovenska. Jedným z nich bola aj štvorica študentov zo IV. C Paula Páleníková, Viera Slimáková, Vanessa Galbová a Matúš Žeravik, ktorí si dali meno Tigre ekonomiky. V tomto kole mali za úlohu vymyslieť projekt na tému „Čo je podľa Vás finančná gramotnosť a prečo je dôležitá", a to formou videa, prezentácie, obrázku či textu. Naši Tigri vďaka básničke postúpili z 3. miesta medzi päticu najlepších až do finále, kde budú mať 10-minútovú prezentáciu pred odbornou porotou Národnej banky Slovenska.

     • Pohovory "nanečisto" vo firmách Siemens a DELL

     • "Séria Your career is waiting - Job Interview Simulator (JIS) z dielne neziskovej organizácie EPIC je jeden z projektov, ktorý realizujeme s cieľom podpory zamestnanosti mladých v SR. Som presvedčený, že vďaka poctivej príprave na pohovor majú študenti vysokú pravdepodobnosť uplatnenia na trhu práce, získania vysnívaného projektu či stáže, ktorá ich posunie vpred. Kariérové zručnosti sú skvelým príkladom tzv. mäkkých zručností so širokou uplatniteľnosťou aj v budúcnosti. Ďakujem tým študentom, ktorí už počas svojho štúdia tvrdo pracujú na rozvoji svojich zručností." Peter Rusiňák - lektor workshopu

      3. ročník simulovaných pracovných pohovorov na našej škole sa niesol v znamení spolupráce v projekte "Job interview simulátor". Naša škola mala možnosť zapojiť sa do tohto projektu ako prvá na Slovensku. Veľmi pozitívne hodnotím spoluprácu s neziskovou organizáciou EPIC pri príprave a realizácii tohto projektu. Mojim veľkým prekvapením bola veľmi aktívna účasť našich žiakov z II.C, ktorí sa na svoj simulovaný pracovný pohovor svedomito pripravili. Ing. Zuzana Ščevíková, učiteľka EKO a PUL

      "Účasť na projekte simulovaných pracovných pohovoroch mi ako učiteľke predmetu Administratíva a korešpondencia umožnil rozšíriť môj obzor nielen po odbornej, ale hlavne po praktickej stránke. Z hľadiska tvorby personálnych písomností vidím prínos workshopu vo vysoko kvalitnej príprave žiakov do života v súlade s požiadavkami trhu práce. Oceňujem spätnú väzbu personalistiek, reflexiu i sebareflexiu žiakov a teším sa, keď bude tento projekt pokračovať i v budúcnosti na našej škole."                      

      Mgr. Darina Szárasová, učiteľka ADK

      "Podľa mňa to bola super nová skúsenosť a bavilo ma, že to bolo s niekým z reálnej firmy a nebolo to len tak s nejakým človekom, ktorý sa tým ani neživý. Páčilo sa mi, aký postoj k nám pani mala. Že profesionálne kládla otázky a snažila sa s nami nadviazať konverzáciu aj v anglickom jazyku. Ku každému úprimne povedala svoj názor a odniesli sme si z toho každý niečo nové a nepoznané pre veľa z nás. 10/10"                

      Monika Lukáčová, II. C

      "Pre nás, študentov, bola táto príležitosť veľkou výzvou, ale zároveň skvelou skúsenosťou, vďaka ktorej sme načerpali nové vedomosti. Väčšina z nás bola na začiatku veľmi nervózna, no stres z nás opadol vďaka našej prívetivej a pozornej personalistke, ktorá každému z nás venovala svoj čas a perfektne nás svojou spätnou väzbou nasmerovala do budúcna, aby sme svoj skutočný pohovor mohli zvládnuť na výbornú. Atmosféra bola napriek našim obavám veľmi príjemná a zážitok skutočne jedinečný. Simulovaný pohovor bol pre každého z nás naozaj prínosný a poučný, a preto ho môžeme len odporúčať :) Ďakujeme!"

      S. B., II. C

      "Workshop hodnotím pozitívne, dozvedela som sa veľa nových informácií, zistila som, že som zle písala životopis... teda nie zle, ale tak nezáživne. Už viem ako sa to ma písať a som za to veľmi vďačná. Dozvedela som sa veľa zaujímavostí a informácií ohľadom pohovorov. Viem, že netreba mať stres. Dúfam, že tie informácie a znalosti využijem v praxi. :)"

       

     • Naši Erasmáci ani počas korony nezaháľajú

     • Ani strach a obava z pandémie vírusu Covid-19 nezastavila spoluprácu na našom ekologickom Erasmus projekte. V marci 2020 nám zatvorenie škôl znemožnilo realizovať študentskú konferenciu – museli sme vrátiť našich partnerov z letísk a diaľnic a otočiť ich späť domov. Dlho sme boli všetci v šoku a ochromení strachom z neznámeho. Predĺžili sme trvanie projektu o 6 mesiacov v naivnej viere, že v septembri sa život všetkých škôl v partnerských krajinách vráti do normálu.

      V septembri 2020 sme stihli vybrať nových žiakov a doplniť náš školský Erasmus tím. Keď v polovici októbra prešli školy opäť na dištančnú výuku, vedeli sme sa už lepšie prispôsobiť virtuálnemu prostrediu. Naši žiaci sú zvyknutí na online vyučovanie cez Webex, domáce úlohy a písomky cez Edupage a tak pre nich nebude problém komunikovať s partnermi cez akékoľvek platformy.

      Zaviedli sme si systém, poriadok a online stretnutia so žiakmi. Rozdeľujeme, kontrolujeme a spoločne vymýšľame riešenia tejto zapeklitej situácie. Páči sa nám, že žiaci pracujú a vymýľajú nové nápady aj napriek tomu, že sa tento rok nebude dať ani  cestovať ani stretávať so zahraničnými partnermi.

      Aj koordinátori sa spamätali z vlaňajšieho šoku a prispôsobili sa novej nepriaznivej situácii. Mávame pravidelné online stretnutia, na ktorých si plánujeme ďalšiu spoluprácu. Zápisnice zo stretnutí máme na našom projektovom webe – vieme si tak skontrolovať úlohy a termíny. Prípravy, úlohy, materiály, nové nápady – všetko spoločne zdieľame na spoločnom Google drive.

      Napriek nozaj nepriaznivej a veľmi deprimujúcej situácii spolupráca na projekte pokračuje mimoriadne úspešne. Zladili sme sa, našli systém a vhodnú organizáciu práce. Podelili sme si úlohy, pripravili nové inšpiratívne myšlienky a preniesli komunikáciu do virtuálneho priestoru. Učitelia komunikujú cez Google-meet. Žiakom pripravili španielski kolegovia tímy na Flipgride. Je to pre nás nová platforma, ale naši žiaci sú už natoľko digitálne zdatní, že určite zvládnu konferencie aj cez túto novú a u nás neznámu platformu.

      Pripravujeme virtuálne stretnutia žiakov. Podľa plánu mali pracovať v 6 skupinách – záujem prejavilo toľko žiakov, že sme museli vytvoriť skupín až osem. Každá skupina bude mať svoj vlastný priestor na Flipgride, na ktorom budú zdieľať svoje videá cez spoločný online meeting.

      Na meeting sa žiaci svedomito pripravujú: natočili si svoje videovizitky, pripravili krátke prezentácie o tom, ako prežívajú koronavyučovanie, izoláciu a lockdowny. Naši erasmáci rozmýšľajú aj perspektívne: keď sa konečne dostaneme do školy, pripravíme pre žiakov ekologické návleky do počítačových miestností, chceme zabezpečiť aj spoľahlivé triedenie plastov a papiera. Ako spomienku na tento neobvyklý projekt chceme zasadiť v škole Erasmus - stromček.

      Online práca na projekte je náročnejšia, ale nevzdávame sa. Prispôsobili sme sa situácii a pripravujeme sa na pokračovanie projektu aj v realite.

      Ing. Eva Stančíková, koordinátorka projektu Climate change and environmental protection in a European context

     • Úspech CF BeastFit na pražskom veľtrhu

     • "90 sekúnd vo výťahu" je súťažná kategória, v ktorej má cvičná firma predstaviť svoj produkt neznámemu cudzincovi v anglickom jazyku.
      Na 26. Mezinárodním veletrhu fiktivních firem v Prahe sme vďaka Filipovi Slezákovi z III. C obsadili v tejto náročnej súťaži krásne 3. miesto.
      Sme radi, že naše cvičné firmy vedené Ing. Teréziou Garaiovou si aj počas dištančného vzdelávania udržiavajú svoju povestnú vynikajúcu úroveň.
      Video z úspešnej prezentácie zo dňa 17.3.2021 si môžete pozrieť nižšie.

     • Informácia o vyučovaní v týždni od 22.3.2021

     • Od pondelka 22.3.2021 pokračuje vyučovanie v doterajšej podobe, t.j.:
      - žiaci IV. ročníka prezenčnou formou v škole,
      - ostatní žiaci dištančne, čiže z domu.

      Od utorka 23. 3. 2021 začína fungovať aj školská jedáleň. Pre všetkých našich žiakov sa bude vydávať obed po 4. vyučovacej hodine za dodržania epidemiologických opatrení. Stravu je možné si objednať si aj so sebou (cena obalu je 0,30 EUR), a to nielen pre štvrtákov, ale aj pre ostatných žiakov školy - o tejto možnosti sa informujte vopred u vedúcej jedálne emailom na veduca.sj@oanba.sk alebo telefonicky 02/43 29 41 41.

     • Pokyny pre žiakov k vyučovaniu od 8.3.2021

     • V zmysle pokynov ministra školstva uvedenom v dokumente https://www.minedu.sk/data/att/18934.pdf prebieha vyučovanie na našej škole nasledovne:
      a) žiaci I. až III. ročníka - len dištančná forma ako doteraz
      b) žiaci IV. ročníka - vyučovanie podľa upraveného týždňového rozvrhu (4 dni prezenčne, 1 deň dištančne)

      Upozornenie:
      Pred prvým fyzickým nástupom do školy je žiak povinný podať cez Edupage Vyhlásenie o bezinfekčnosti - plnoletý žiak, ku ktorému priloží kópiu negativneho testu nie staršieho ako 7 dní alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia Covid-19 za posledné 3 mesiace. Súčasťou vyhlásenia je aj poučenie k GDPR, ktoré sa nachádza v tejto prílohe: GDPR_od_8_2_2021.pdf
      Ďalej je žiak POVINNÝ pri vstupe do školy OZNAČIŤ SVOJ PRÍCHOD na dochádzkovom termináli a po celý čas pobytu v škole dodržiavať bezpečnostné pravidlá.
      Všetky ostatné pravidlá týkajúce dochádzky do školy nájdete trvalo na nástenke v Edupage.

     • Jarný DOD 2021 očami návštevníkov

     • Posledný predprázdninový deň u nás už tradične patrí jarnému Dňu otvorených dverí. Ani tentoraz to nebolo inak, hoci dvere me mali otvorené len virtuálne. Pozrite si ukážky jednotlivých vyučovacích hodín v našom krátkom dokumente.
      V mene školy ďakujeme učiteľom i tým žiakom, ktorí po celé dopoludnie prezentovali aktivity obchodnej akadémie v špecializovaných miestnostiach. Po návrate do školy ich za to čaká sladká odmena.

     • Olympiáda Mladý účtovník 2021

     • Šiestica najšikovnejších účtovníkov z radov maturantov sa stretla v "boji" 18. februára 2021 na odbornej súťaži v účtovaní pomocou softvéru Omega. Tú každoročne organizuje firma Kros v spolupráci so Slovenskou komorou certifikovaných účtovníkov.
      Dvomi postupujúcimi, ktorí si zmerajú sily s ostatnými stredoškolákmi, sa pre tento ročník stali Samuel Tilinger a Zuzana Szakálová (obaja IV. C). Gratulujeme im a držíme palce v regionálnom online kole.

   • Nevädzkárska fotogaléria

     zatiaľ žiadne údaje
   • Kontakty

           Zriaďovateľ strednej školy

     • Meno školy
     • Obchodná akadémia, Nevädzová 3, Bratislava
     • Email na správcu obsahu
     • Ing. Adriana Jurášková, juraskova@oanba.sk
     • Telefón
     • 02/43 41 11 58 (sekretariát riaditeľky)
     • Adresa školy
     • Nevädzová 3
      820 07 Bratislava
      Slovakia
     • Úradné hodiny
     • Školský rok:
      07.30 h - 08.00 h
      11.20 h - 11.50 h
      Počas prázdnin:
      8.00 h - 12.00 h
     • Riaditeľka školy
     • Ing. Jana Orthová
      j.orthova@oanba.sk
      02/43 41 11 58
      prijímacie konanie
     • Zástupkyňa riaditeľky
     • Mgr. Darina Chobotová
      chobotova@oanba.sk
      02/43 41 09 22
      akcie školy, všeobecno-vzdelávacie predmety
     • Zástupkyňa riaditeľky
     • Ing. Adriana Jurášková
      juraskova@oanba.sk
      02/43 41 09 22
      maturitné skúšky, odborné predmety, web
     • Zborovňa, kabinety učiteľov
     • 02/43 42 01 16 (vrátnica)
     • Ekonomický úsek - vedúca
     • Slavomíra Krištofčáková
      ekonom.usek@oanba.sk
      02/43 41 11 59
     • Školská jedáleň
     • Elena Nižnanská
      veduca.sj@oanba.sk
      02/43 29 41 41
     • IČO
     • 17 327 652
     • DIČ
     • 2020868564
     • Výchovná poradkyňa
     • Mgr. Katarína Novotová
      vychovnyporadca@oanba.sk
     • Oznamovanie protiprávnej činnosti
     • Obvodné oddelenie PZ Bratislava Ružinov – východ
      Sputniková 12, Bratislava
      0961 032 705
      oopzruzinovvychod@minv.sk
      chranimedeti@minv.sk