AKTIVITY NA HODINÁCH
1. Anglický jazyk – Misleading Advertisements (Zavádzajúca reklama)
V rámci kampane Global Money Week sa žiaci na hodine anglického jazyka venovali téme „Zavádzajúca, resp. klamlivá reklama“.
Cieľom tejto aktivity bolo upriamiť pozornosť na hlavné znaky klamlivej reklamy – zveličovanie, nepravdivé informácie, klamlivé a zavádzajúce obrázky, či vizuál. Diskutovali o rôznych typoch reklám.
Na záver boli žiaci rozdelení do menších skupín a ich úlohou bolo pripraviť formou role-play reklamu, ktorá má atribúty klamlivej, resp. zavádzajúcej reklamy a odprezentovať ju ostatným spolužiakom, ktorí mali odhaliť všetky obsiahnuté atribúty.
2. Dejepis – Hospodárske krízy v dejinách ľudstva
Žiaci dostali vopred vybraných 5 hospodárskych kríz, ktoré výrazne ovplyvnili fungovanie ekonomiky (Tulipánová kríza 1637, Veľká hospodárska krízy 1929, Ruská kríza 1998, Novodobá finančná kríza 2007 a Dotcom bublina 2000). Boli náhodne rozdelení do skupín a ich úlohou bolo zistiť:
- príčiny krízy,
- dopad na ľudí,
- riešenie/východisko z krízy,
- ponaučenie pre ich súkromné a štátne hospodárenie.
Zistenia žiaci prezentovali pred triedou. Naučili sa vyhľadať informácie, spracovať ich, odpovedať na otázky, zistenia prezentovať. Veľkým pozitívom bolo, že dospeli k zisteniam, že je dôležité preveriť si, do čoho budú investovať a úvery si brať podľa svojich finančných možností.
3. Aplikovaná informatika a Štatistická a finančná matematika – Ako ochrániť svoje peniaze a budúcnosť? – program „Zmúdri.sk“
Prváci cez vzdelávací portál „Zmúdri.sk“ robili sériu aktivít „Ako ochrániť svoje peniaze a budúcnosť“ formou 8 náučných videí a po každom absolvovali kvíz a na konci získali diplom.
Náučné videá boli zamerané na tieto témy:
1. ako funguje platba mobilom, aké údaje o nás zbierajú banky, ako ochrániť svoje údaje pred zneužitím,
2. prečo sa oplatí mať účet v banke, ako si založiť účet v banke, debetná vs. kreditná karta,
3. prečo potrebujeme banky, ako banky fungujú, či môžeme bankám dôverovať,
4. ako sa ochrániť pred online podvodmi, ako fungujú finančné podvody na internete, ako ochrániť svoje údaje pred zneužitím, čo robiť, ak sa stanem obeťou podvodu,
5. prečo je vhodné investovať, ako zodpovedne investovať, kedy a ako začať s investovaním,
6. prečo je dôležité myslieť na svoju budúcnosť, aké sú podmienky pre získanie hypotéky, komu sa oplatí úver na bývanie,
7. na čo si dať pozor pri práci s Al, ako pracujú s Al veľké spoločnosti, ako sa zlepšiť v práci s Al,
8. ako vyzerá práca v korporácii a ktoré schopnosti ti zabezpečia dobrú budúcnosť, čo je dôležité pri výbere kariéry, aké zručnosti sa oplatí rozvíjať.
Po každom videu sa otestovali v kvíze a po zvládnutí celej série získali diplom.
Nakoniec pracovali v skupinách na tvorbe informačného plagátu, ktorý by obsahoval najdôležitejšie postrehy a odporúčania pre mladých vo svete financií a budúcej kariéry
4. Ekonomika – Osobný rozpočet žiaka, Ekonomické inšpirácie z kníh - prezentácia projektov
Žiaci si v uplynulých dňoch sledovali svoje osobné výdavky. Táto aktivita mala nie len vzdelávací, ale určite aj výchovný aspekt, ktorý žiakom doslova otvoril oči, keď videli spísané čierne na bielom ich výdavky. Následne si tie výdavky rozdelili do dvoch skupín, t. j. nevyhnutné, ktoré by naozaj museli uskutočniť aj v budúcnosti a tie, ktorých by sa v budúcnosti vedeli zdať.
5. Kritické myslenie – Olympiáda kritického myslenia - účasť žiakov na krajskom kole
Táto olympiáda je súťaž, ktorá sa zameriava na rozvoj a podporu schopností kritického myslenia žiakov. Táto súťaž je určená pre žiakov, ktorí majú záujem o zlepšovanie svojich analytických a logických schopností. Cieľom súťaže je naučiť študentov efektívne analyzovať informácie, rozpoznať argumenty a dôkazy, identifikovať všetky nepresnosti a skreslenia.
6. IV.C - Investičný workshop v NBS
V rámci celosvetovej kampane Global Money Week sa v NBS uskutočnil 18. 3. 2025 investičný workshop trvajúci 3 hodiny, ktorý bol zameraný na žiakov maturitného ročníka zo IV. C triedy. Cieľom tohto workshopu bolo priblížiť mladým ľuďom rôzne možnosti investovania peňazí a poskytnúť im základné poznatky o investičných stratégiách.
Účastníci sa oboznámili s rozdielom medzi aktívnym a pasívnym investovaním, pričom sa diskutovalo o výhodách a nevýhodách oboch prístupov. V rámci workshopu si žiaci osvojili aj proces nákupu akcií a dozvedeli sa, prečo je dôležitá diverzifikácia rizika pri investovaní.
Organizátori podrobne vysvetlili podstatu fungovania akciového trhu a poskytli prehľad investičných alternatív, ako sú zlato a kryptoaktíva. Žiaci sa dozvedeli, aké faktory ovplyvňujú hodnotu týchto investícií a aké sú ich potenciálne riziká a výhody. Tento workshop tak prispel k rozvoju finančnej gramotnosti a pomohol žiakom lepšie porozumieť investičným možnostiam, ktoré ich čakajú v budúcnosti.