Súťaž sa uskutočňuje každé dva roky vždy v inom štáte a jej usporiadateľom je celosvetová federácia INTERSTENO. Súťaží sa v rôznych kategóriách, všetky súťaže majú rovnaké vekové rozdelenie:
- PUPILS – všetci do 17 rokov
- JUNIOR – od 17 do 20 rokov
- SENIOR – nad 20 rokov
Všetci súťažiaci majú rovnaký text, ktorý má každá národná skupina upravený do svojho štátneho jazyka.
My sme si zvolili TEXT PRODUCTION – „kráľovskú disciplínu“ – hovorí sa jej preto, že je najstaršia a súťaži v nej najviac účastníkov. Je to odpis z papierovej predlohy do Wordu, píše sa 30 minút a penalizácia za chybu je odpočet 100 úderov. V nej získal Tomáš v kategórii Junior 4. miesto zo 63 súťažiacich.
Ďalšia disciplína bol AUDIO TRANSCRIPTION – je to odpis zo zvukovej nahrávky, nahrávku si súťažiaci vie spomaliť, zrýchliť, posunúť a prípadne zastaviť, podľa svojho uváženia. Súťaž trvá 10 minút penalizácia za chybu je 50 úderov. Prepis takejto nahrávky vyžaduje nielen ovládanie desaťprstovej hmatovej metódy, ale aj výbornú znalosť pravidiel slovenského pravopisu. V tejto disciplíne získal Tomáš vo svojej vekovej kategórii 7. miesto zo 55 súťažiacich.
Aby sme skúsili aj niečo nové, tento ročník sme si vybrali disciplínu SPEECH CAPTURING. Je to prepis zvukovej nahrávky, ale z centrálne prehrávaného diktátu. Nahrávka trvá 15 minút, ktorá je rozdelená do troch častí, medzi týmito časťami je 5 sekundová pauza. Každá minúta má stanovený počet slabík, každou minútou sa ich počet zvyšuje, čiže nahrávka sa zrýchľuje. Počas 15 minút si môžu zapisovať text aj skratkami, heslami. Potom majú 150 minút na prevod textu, ktorý sa bude hodnotiť. Hodnotí sa odovzdaný text, ktorý musí čo najviac zodpovedať diktovanému originálu. Tomáš sa umiestnil na 14. mieste z celkového počtu 25 účastníkov.
Po spočítaní bodov zo všetkých súťaží bol Tomáš Greguš šestnásty najlepší juniorský účastník na svete!
Diana súťažila v TEXT CORRECTIONS. Súťaži sa v úprave textu podľa počítačovo vyznačených korektúr. Súťaž trvá 10 minút, za každú správnu korektúru je 100 bodov a nesprávnu penalizácia 500 bodov. Každý súťažiaci môže použiť akékoľvek nastavenie v počítači. Víťazi súťaže používajú tzv. veľké makro, kde prostredníctvom len klávesnice – cez klávesové skratky, bez použitia počítačovej myšky upravujú text.
RADA INTERSTENO
Rada je rozhodovacím orgánom federácie. Pozostáva z jedného delegáta z každej národnej skupiny.
Rada vyhodnotí, v prípade potreby zmení a schvaľuje návrhy rady. Rada volí predsedu poroty, predsedu vedeckej komisie a všetkých ostatných členov poroty a vedeckej komisie.
Rada sa schádza raz ročne a môže prijímať rozhodnutia v súlade s rozhodnutiami valného zhromaždenia.
Voľby do Rady INTERSTENO sa uskutočňujú každé 2 roky počas konania kongresu. Na roky 2024-2026 bola za Slovensko zvolená naša kolegyňa Ing. Terézia Garaiová.
Slovensko vo valnom zhromaždení zastupovali štyri školy: OA Nitra, OA Martin, OA Rožňava a OA Nevädzová Bratislava.